Infúzia vitamínu C

Vitamín C  (kyselina askorbová) j je vitamín rozpustný vo vode. Väčšina živočíchov si ho vie syntetizovať, ale človek ho musí prijímať v strave. Má významnú úlohu pri tvorbe kolagénu, obnove ďasien, krvných ciev, kostí a zubov. Zúčastňuje sa na vstrebávaní železa.

Zdrojom vitamínu C je hlavne zelenina a ovocie.  Jeho najvýznamnejšia funkcia je účasť na reparačných procesoch  rán, popálenín, urýchľuje  hojenie operačných rán, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Má podstatný  podiel na správnom fungovaní imunitného systému a boji proti bakteriálnym, a vírusovým ochoreniam.  Ako významný antioxidant spomaľuje proces starnutia buniek a má nenahraditeľný podiel v protinádorovej imunite.  Ak je človek zdravý a prijíma dostatočné množstvo  pestrej a vyváženej stravy, nepotrebuje prijímať vitamín C v infúznej  forme. V situácii, keď je potreba vyšších dávok, je možné dostatočnú koncentráciu v organizme dosiahnuť infúznym podaním. Preventívne podávanie vysokých dávok vitamínu C  intravenózne je odporúčané najmä u pacientov s chronickými infektami, únavovým syndrómom, alebo po dlhodobom ochorení.

Terapeutické podávanie infúznej liečby vit. C je odporúčané pri chronických infektoch,  opakovaných herpetických infektoch, herpes zoster, pri reumatických a degeneratívnych ochoreniach, autoimunitných procesoch, pri recidívujúcich zápaloch urogenitálneho systému, ale aj ako podporná liečba pri onkologických ochoreniach a v pooperačnom období na skrátenie obdobia rekonvalescencie a zníženie rizika pooperačných komplikácii pri hojení rán.

Keďže ide o infúzne podanie, vždy je určité riziko nežiadúcej reakcie pacienta, preto je táto liečba prevádzaná iba v zdravotníckych zariadeniach.